L.D. Progresif Sistem

  • pic1
   Detaylı Bilgi / Opsiyonlar

    Merkezi yağlama sistemi pompaları ile birlikte kullanılan, pilot kumandalı sıralama sistemine sahip dağıtıcı valflerdir. Pompadan çıkan yağı belirli dozlarda sıra ile yağlama noktalarına iletirler. Yağlama noktaları ve dağıtıcı arasındaki mesafe 5m olmalıdır. 5m ile 10m arasındaki mesafelerde valf çıkışlarında mutlaka check-valve olmalıdır. 

       Sahip olduğu dozlar 0.050cc, 0.078cc, 0.113cc ve 0205cc miktarlarında pistonlar ile ayarlanabileceği gibi körleme ve köprüleme yöntemlerinin kullanılması ile birlikte bu miktarlar daha fazla çeşitlendirilebilmektedir. 

       Progresif yapıya sahip oldukları için eğer bir yağlama noktası tıkanık ise tüm valf bloğu ve ona bağlı diğer valfler de bloke olacaklardır. Valflerin bloke olması, sistemde yağlama olup olmadığını kontrol için gereklidir. Bu sayede sistemde meydana gelen tıkanıklar arıza ikazı ile farkedilebilecektir.

       Modüler yapıda olan progresif dağıtıcılar 3 eleman ile oluşturulmaktadır. Başlangıç elemanı yağ girişi sağlamaktadır, ara elemanlar yağ çıkışlarını sağlarlar ve bitiş elemanı ise yağın döngüsünü sağlamaktadır. Bir yağlama bloğunda en az 3 ve en fazla 9 adet ara eleman kullanılabilmektedir. Yağlama bloğundaki çıkış sayıları 2 ile 18 arasında istenilen miktarda ayarlanabilmektedir.  Progresif L.D. valfler ile yağlama noktaları arasındaki mesafe en fazla 5m olmalıdır. Ancak 5m ile 10m arasında bağlantı yapılması gerektiği durumlarda mutlaka valf çıkışlarına check-valve konulmalıdır.
  • pic1
   ÇALIŞMA PRENSİBİ :
   L.D. Progresif dağıtıcı valfler, pilot kumandalı yapıya sahiplerdir. Pompadan gelen yağ sıra ile belirli dozlarda yağlama noktalarına ulaşır. Dağıtıcı girişine gelen yağ ilk olarak 1. dağıtıcı ara elemanına ulaşır. Burda pistona ulaşan yağ ilk dozu yağlama noktasına gönderdikten sonra 2. elemanın pistonuna pilot verir. Bu döngü sıra ile progresif valf bloğunda bulunan ara eleman sayısı kadar tekrarlanır ve son ara elemandan tekrar ilk ara elemana geçerek devam eder. Valflerin beslemesi pompa elemanlarından yapılabildiği gibi bir başka valf bloğu ile de olabilmektedir.
  • pic1
   GENEL ÖLÇÜLER :

    

   Progresif valfleri oluşturan elemanların ölçüleri aşağıdaki resimde belirtilmiştir. Valfler en az 3 ara eleman ve en fazla 9 ara elemanın birleştirilmesi ile bir blok oluşturabilirler.

    
     
     
     

Options

shadows: